Çanakkale Destanı

2008-03-18 19:33:00

 

18 Mart 1915

Onlar o gün oradaydı…

Bizler burada olabilelim diye!

 

Çanakkale Savaşı,yaşamak hakkına şerefi ile ulaşan bir Milletin  kahramanlık destanıdır.

 

İngiliz Bahriye Başkanı Churchill’e göre İngiltere ve Fransa daha savaşın başlarında İstanbul’u aşarak Müttefikleri olan Rusya’ya ulaşacaklardı.Boğazların ele geçmesi ile Hint yolu üzeri ve Süveyş Kanalı üzerindeki Osmanlı baskısı kalkacak,Balkan Devletlerinin İtilaf Devletleri yanında yer almalarıda mümkün olacaktı.

 

Bu plan,19 Şubat 1915’de İngiliz ve Fransız Gemilerinin Kumkale ve Seddülbahir tabyalarını dövmeye başlamalarıyla uygulamaya geçti.

Müttefikler asıl hücumlarını 18 Mart 1915 ‘de yaptılar.Ancak Çanakkale boğazını kolayca geçebileceklerini sanan düşmanlar büyük bir yenilgiye uğrayarak geri çekilmek zorunda kaldılar.Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınlar ve topçu ateşi ile İngiliz ve Fransız donanmaları yedi zırhlısını kaybetmiş,bu yedi Gemi Çanakkale Boğazının sularına gömülmüştür.

Çanakkale Muharebelerinin tarihte deniz savaşı olarak geçen bu kısmı İtilaf Devletlerinin başarısızlığı ile tüm Dünya’da yankılar uyandırarak kapandı.

 

 

İtitlaf Devletlerinin Gelibolu Yarımadası’nın güney kısmına çıkarma yapmasıyla savaşın ikinci kısmı başladı.

Bu ikinci kısımda cereyan eden çarpışmaların ruhu,genç Tümen komutanı Mustafa KEMAL’dir.Çok çetin ve inatçı bir karşı koyma ile yapılan savunma,düşman kuvvetlerine ilerleme imkanı vermemiştir.Büyük donanımlı düşman kuvvetlerine karşı Mehmetçiğin azim ve iradesi çelikleşmiş,düşmanı olduğu yere çivilemiştir.

      Yarbay Mustafa KEMAL ilk büyük başarısını Arıburnu’nda kazandı.25 Nisan 1915’den itibaren gelişmeye başlayan düşman harekatına karşı,Tümen komutanı Mustafa KEMAL,süratle Arıburnu’na yetişerek karşı taarruza geçti ve düşmanı durdurdu.19 Mayıs 1915’de Yarbay olan Mustafa KEMAL,bu defa yüzbin kişilik Kiçner Ordusu karşısında Conkbayırı ve Kireçtepe’de kazandığı zaferlerle düşman ordusunu yenilgiye uğrattı.

Düşman bütünü ile Anafartalar’da uğradığı başarısızlık üzerine Gelibolu Yarımadasını boşaltmış ve geri çekilmeye mecbur kalmıştı.

Mustafa KEMAL, Anafartalar grubu Komutanlığına atandığı bilgisini aldığında şöyle diyordu;

‘’Böyle bir sorumluluğu almak basit bir şey değildi.Fakat ben,Vatan’ım yok olduktan sonra yaşamamaya karar verdiğim için böyle bir kararı aldım.’’

 

Churchill, hatıralarında Anafartalar Savaşı  için şöyle der;

‘’Türkler bu daracık geçitte sıkı bir savunmaya geçmişlerdi.Canlarını veriyorlar fakat Vatanlarının topraklarından bir karış bile vermiyorlardı.’’

 

Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden,başta ebedi Başkomutan M.Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere;bu mücadeleye iştirak eden Türk Ordusunun kahraman mensuplarını,herşeyi ile bu savaşa destek veren aziz Türk Milletini veVatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor,ruhlarınız şad olsun diyorum…


Nusret Mayın Gemisi

Seyit Onbaşı

Şanlı Mehmetçik

 

 

18 Mart 1915

Onlar o gün oradaydı…

Bizler burada olabilelim diye!

 

RoyalRojana__M__

323
0
0
Yorum Yaz