Miraç Kandili

2008-06-20 20:54:00Mirac Kandili,sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) Efendimizin gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya,oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır.Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de;'Kulu Muhammed'i bir gece Mescid-i Haram'dan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah'ın şânı yücedir.Doğrusu O, işitir ve görür." (İsra Suresi:1) buyurmuştur.

Peygamberimizin hayatı içinde önemli bir yeri olan Mirac,Allah'ın sevgili Rasûlünden başka hiç kimseye sunmadığı ilahî bir ihsandır.
Yüce Peygamberimiz için pek büyük şan ve şereflerle dolu olan Mirac mûcizesi,biz müslümanlar için de ilahî rahmetler ve lütuflarla doludur.

 


Mirac gecesi,ulvî bir gecedir.Bu mübarek geceyi ibadetle geçirmeli,Allah'a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz;namaz kılmalı,Kur'an okumalı ve Allah'tan af ve bağış dilemeliyiz.Çevremizdeki yoksullara,kimsesiz çocuklara ve aç aciz hayvanlara yardım ellerimizi uzatmalıyız.Annemizi,babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öpmeli ve dualarını almalıyız.Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı rahmetle anarak ruhlarını şadetmeliyiz.Dostlarımızla tebrikleşmeli,sevgi ve saygı duygularımızı perçinlemeliyiz.


Kandiliniz mübarek,dualarınız kabul olsun...


199
0
0
Yorum Yaz